Cross-country skiing at the 2010 Winter Paralympics – Men's 1 km Sprint Classic
Men's 1 km Sprint Classic at the X Paralympic Winter Games | |
---|---|
| |
Venue | Whistler Olympic Park |
Dates | March 21 |
Cross-country skiing at the 2010 Winter Paralympics | ||
---|---|---|
Sprint | ||
1 km | men | women |
Distance | ||
5 km | women | |
10 km | men | |
12 / 15 km | women | |
15 / 20 km | men | |
Relay | ||
3 x 2.5 km | women | |
1 x 4 km + 2 x 5 km | men | |
The Men's 1 km Sprint Classic competition of the Vancouver 2010 Paralympics was held at Whistler Olympic Park in Whistler, British Columbia. The competition was held on Sunday, March 21.[1]
Visually Impaired
In the cross-country skiing 1 km Sprint visually impaired, the athlete with a visual impairement has a sighted guide.[2] The two skiers are considered a team, and dual medals are awarded.[3]
Qualification
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 16 | Brian McKeever Guide: Robin McKeever | 3:14.79 | ||
2 | 17 | Zebastian Modin Guide: Albin Ackerot | 3:19.52 | +4.73 | |
3 | 6 | Frank Höfle Guide: Johannes Wachlin | 3:25.74 | +10.95 | |
4 | 5 | Hak-Su Im Guide: Yoon-Bae Park | 3:25.82 | +11.03 | |
5 | 2 | Nikolay Polukhin Guide: Andrey Tokarev | 3:27.94 | +13.15 | |
6 | 10 | Vitaliy Lukyanenko Guide: Volodymyr Ivanov | 3:29.77 | +14.98 | |
7 | 8 | Wilhelm Brem Guide: Florian Grimm | 3:31.94 | +17.15 | |
8 | 19 | Jarmo Ollanketo Guide: Marko Tormanen | 3:32.57 | +17.78 | |
9 | 7 | Vasili Shaptsiaboi Guide: Mikalai Shablouski | 3:32.99 | +18.20 | |
10 | 15 | Helge Flo Guide: Thomas Losnegard | 3:33.64 | +18.85 | |
11 | 3 | Dmytro Shulga Guide: Sergiy Kucheryaviy | 3:33.76 | +18.97 | |
12 | 4 | Iurii Utkin Guide: Vitaliy Kazakov | 3:33.93 | +19.14 | |
13 | 1 | Valery Kupchinskiy Guide: Viacheslav Dubov | 3:36.89 | +22.10 | |
14 | 13 | Marian Balaz No guide | 3:37.34 | +22.55 | |
15 | 14 | Thomas Clarion Guide: Tommy Terraz | 3:38.48 | +23.69 | |
16 | 11 | Hakan Axelsson Guide: Mattias Westman | 3:40.39 | +25.60 | |
17 | 18 | Oleg Munts Guide: Borys Babar | 3:41.52 | +26.73 | |
18 | 9 | Rudolf Klemetti Guide: Lasse Torpo | 3:53.02 | +38.23 | |
19 | 12 | Alexei Novikov Guide: Jamie Stirling | 3:56.34 | +41.55 | |
20 | 21 | Aleksandar Stoyanov Guide: Iskren Plankov | 4:12.36 | +47.57 | |
21 | 20 | Ivaylo Vatov Guide: Yordan Lebanov | 6:33.03 | +3:18.24 |
Finals
Semifinal 1
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Brian McKeever Guide: Robin McKeever | 3:20.6 | ||
2 | 5 | Nikolay Polukhin Guide: Andrey Tokarev | 3:21.3 | +0.7 | |
3 | 8 | Jarmo Ollanketo Guide: Marko Tormanen | 3:29.6 | +9.0 | |
4 | 4 | Hak-Su Im Guide: Yoon-Bae Park | 3:32.5 | +11.9 |
Semifinal 2
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Zebastian Modin Guide: Albin Ackerot | 3:50.0 | ||
2 | 3 | Frank Höfle Guide: Johannes Wachlin | 3:54.1 | +4.1 | |
3 | 6 | Vitaliy Lukyanenko Guide: Volodymyr Ivanov | 4:01.5 | +11.5 | |
4 | 7 | Wilhelm Brem Guide: Florian Grimm | 4:08.6 | +18.6 |
Final
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | Brian McKeever Guide: Robin McKeever | 3:42.9 | |||
5 | Nikolay Polukhin Guide: Andrey Tokarev | 3:47.0 | +4.1 | ||
2 | Zebastian Modin Guide: Albin Ackerot | 3:50.2 | +7.3 | ||
4 | 3 | Frank Höfle Guide: Johannes Wachlin | 3:55.5 | +12.6 |
Sitting
Qualification
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 10 | Roman Petushkov | 2:08.18 | ||
2 | 12 | Irek Zaripov | 2:10.39 | +2.21 | |
3 | 14 | Sergey Shilov | 2:12.86 | +4.68 | |
4 | 5 | Vladimir Kiselev | 2:14.28 | +6.10 | |
5 | 3 | Iurii Kostiuk | 2:15.89 | +7.71 | |
6 | 9 | Trygve Toskedal Larsen | 2:16.10 | +7.92 | |
7 | 6 | Dzmitry Loban | 2:16.44 | +8.26 | |
8 | 32 | Alain Marguerettaz | 2:17.97 | +9.79 | |
9 | 2 | Chris Klebl | 2:18.39 | +10.21 | |
10 | 13 | Sean Halsted | 2:21.55 | +13.37 | |
11 | 8 | Andy Soule | 2:19.77 | +11.59 | |
12 | 1 | Aliaksandr Davidovich | 2:19.95 | +11.77 | |
13 | 30 | Per Fagerhoi | 2:20.65 | +12.47 | |
14 | 34 | Fu Chunshan | 2:20.69 | +12.51 | |
15 | 27 | Sergiy Khzyhnyak | 2:21.38 | +13.20 | |
16 | 4 | Kamil Rosiek | 2:21.64 | +13.46 | |
17 | 20 | Yauheni Lukyanenka | 2:21.66 | +13.48 | |
18 | 25 | Greg Mallory | 2:21.89 | +13.71 | |
19 | 35 | Georges Bettega | 2:22.66 | +14.48 | |
20 | 7 | Enzo Masiello | 2:22.76 | +14.58 | |
21 | 23 | Kozo Kubo | 2:23.50 | +15.32 | |
22 | 16 | Vladimir Gajdiciar | 2:24.09 | +15.91 | |
23 | 22 | Ruslan Samchenko | 2:27.13 | +18.95 | |
24 | 29 | Roland Rüpp | 2:27.15 | +18.97 | |
25 | 33 | Barys Pronka | 2:27.30 | +19.12 | |
26 | 31 | Dominic Monypenny | 2:27.60 | +19.42 | |
27 | 15 | Sylwester Flis | 2:27.94 | +19.76 | |
28 | 28 | Bruno Huber | 2:28.85 | +20.67 | |
29 | 26 | Lou Gibson | 2:30.53 | +22.35 | |
30 | 24 | Robert Wator | 2:30.99 | +22.81 | |
31 | 19 | Manfred Lehner | 2:35.25 | +27.07 | |
32 | 17 | Sebastien Fortier | 2:36.37 | +28.19 | |
33 | 21 | Thierry Raoux | 2:37.63 | +29.45 | |
34 | 18 | Hiroyuki Nagata | 2:44.61 | +36.43 | |
35 | 11 | Romain Rosique | 2:54.66 | +46.48 |
Finals
Semifinal 1
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Vladimir Kiselev | 2:25.9 | ||
2 | 5 | Iurii Kostiuk | 2:26.8 | +0.9 | |
3 | 1 | Roman Petushkov | 2:30.7 | +4.8 | |
4 | 8 | Alain Marguerettaz | 2:32.2 | +6.3 |
Semifinal 2
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Irek Zaripov | 2:32.2 | ||
2 | 3 | Sergey Shilov | 2:33.5 | +1.3 | |
3 | 6 | Trygve Toskedal Larsen | 2:33.9 | +1.7 | |
4 | 7 | Dzmitry Loban | 2:35.8 | +3.6 |
Final
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
3 | Sergey Shilov | 2:31.8 | |||
2 | Irek Zaripov | 2:31.9 | +0.1 | ||
4 | Vladimir Kiselev | 2:36.6 | +4.8 | ||
4 | 5 | Iurii Kostiuk | 2:44.3 | +12.5 |
Standing
Qualification
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 10 | Kirill Mikhaylov | 3:13.65 | ||
2 | 4 | Yoshihiro Nitta | 3:15.56 | +1.91 | |
3 | 7 | Ilkka Tuomisto | 3:20.69 | +7.04 | |
4 | 6 | Vegard Dahle | 3:20.98 | +7.33 | |
5 | 26 | Oleg Balukhto | 3:24.61 | +10.96 | |
6 | 9 | Tino Uhlig | 3:25.32 | +11.77 | |
7 | 8 | Alfis Makamedinov | 3:26.56 | +12.91 | |
8 | 3 | Grygorii Vovchinskyi | 3:26.67 | +13.02 | |
9 | 2 | Mark Arendz | 3:28.85 | +15.20 | |
10 | 19 | Jan Kolodziej | 3:29.06 | +15.41 | |
11 | 25 | Vyacheslav Laykov | 3:29.44 | +15.79 | |
12 | 16 | Vladimir Kononov | 3:31.40 | +17.75 | |
13 | 24 | Kjartan Nesbakken Haugen | 3:32.74 | +19.09 | |
14 | 21 | Kenji Takigami | 3:36.94 | +23.29 | |
15 | 17 | Rushan Minnegulov | 3:42.40 | +28.75 | |
16 | 12 | Thomas Oelsner | 3:43.75 | +30.10 | |
17 | 23 | Vitalii Sytnyk | 3:43.79 | +30.14 | |
18 | 29 | Yannick Bourseaux | 3:43.83 | +30.18 | |
19 | 15 | Cheng Shishuai | 3:45.88 | +32.23 | |
20 | 14 | Oleh Leshchyshyn | 3:47.45 | +33.80 | |
21 | 28 | Tyler Mosher | 3:47.69 | +34.04 | |
22 | 22 | James Millar | 3:47.97 | +34.32 | |
23 | 1 | Siarhei Silchanka | 3:50.43 | +36.78 | |
24 | 11 | Valery Darovskikh | 3:50.61 | +36.96 | |
25 | 18 | Du Haitao | 3:52.27 | +38.62 | |
26 | 13 | Keiichi Sato | 3:52.47 | +38.83 | |
27 | 27 | Zou Dexin | 3:55.83 | +42.18 | |
28 | 31 | Zorig Enkhbaatar | 4:13.51 | +59.86 | |
29 | 33 | Li Bo | 4:54.00 | +1:40.35 | |
30 | 32 | Sukhbaatar Nyamaa | 5:25.95 | +2:12.30 | |
31 | 30 | Oleg Syssolyatin | 5:27.14 | +2:13.49 | |
5 | Michael Kurz | DNS | |||
20 | Josef Giesen | DNS |
Finals
Semifinal 1
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Kirill Mikhaylov | 3:41.4 | ||
2 | 4 | Vegard Dahle | 3:43.7 | +2.3 | |
3 | 8 | Grygorii Vovchinskyi | 3:45.8 | +4.4 | |
4 | 5 | Oleg Balukhto | 3:53.8 | +12.4 |
Semifinal 2
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Yoshihiro Nitta | 3:32.0 | ||
2 | 3 | Ilkka Tuomisto | 3:35.8 | +3.8 | |
3 | 6 | Tino Uhlig | 3:37.7 | +5.7 | |
4 | 7 | Alfis Makamedinov | 3:37.8 | +5.8 |
Final
Rank | Bib | Name | Country | Time | Difference |
---|---|---|---|---|---|
2 | Yoshihiro Nitta | 3:30.7 | |||
1 | Kirill Mikhaylov | 3:32.3 | +1.6 | ||
3 | Ilkka Tuomisto | 3:33.9 | +3.2 | ||
4 | 4 | Vegard Dahle | 3:35.0 | +4.3 |
See also
References
- ↑ "Cross-Country Skiing Schedule and Results". The official website of the 2010 Winter Paralympics in Vancouver. Retrieved 2010-03-16.
- 1 2 OFFICIAL RESULTS / RÉSULTATS OFFICIELS(pdf-file), The Official site for the Norwegian Ski Federation
- ↑ Visually impaired skiers put fate in guide's hands, thestar.com, March 13, 2010
External links
- 2010 Winter Paralympics schedule and results, at the official website of the 2010 Winter Paralympics in Vancouver
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.