Year |
Winner |
Finalists |
1989 Jury: Jean Barman, Russell Kelly, Doreen Westgarth |
Paul Yee, Saltwater City: An Illustrated History of the Chinese in Vancouver |
|
1990
|
Sky Lee, Disappearing Moon Cafe |
- Rosemary Brown, Being Brown: A Very Public Life
- Stan Persky, Buddy's: Meditations on Desire
- John Schreiner, The Refiners: A Century of BC Sugar
|
1991 Jury: Sue Baptie, Sean Rossiter, Don Stewart |
Michael Kluckner, Vanishing Vancouver |
|
1992 Jury: Jean Barman, Janice Douglas, Margaret Gabriel |
Gerald Straley, Trees of Vancouver: A Guide to the Common and Unusual Trees of the City |
|
1993 Jury: Gordon Elliott, John Oliphant, Lucy Stewart |
Bruce Macdonald, Vancouver: A Visual History |
- Irene Howard, The Struggle for Social Justice in British Columbia
- Michael Kluckner and John Atkin, Heritage Walks Around Vancouver
|
1994 Jury: Andrea Davies, Chuck Davis, Bruce Macdonald |
Denise Chong, The Concubine's Children |
- Paul Grescoe and Karl Spreitz, Vancouver: Visions of a City
- Robin Ward, Robin Ward's Heritage West Coast
- Michael J. Yates, Line Screw
|
1995 Jury: Irene Howard, Nancy Stubbs, Greg Willett |
Elspeth Cameron, Earle Birney: A Life |
- Lois Simmie and Cynthia Nugent, Mister Got to Go
- Ulli Stelzer and Robert Davidson, Eagle Transforming: The Art of Robert Davidson
|
1996 Jury: Mary Ann Cantillon, Irene Howard, Brahm Kornbluth |
Wayson Choy, The Jade Peony |
- Grant Buday, Monday Night Man
- Robert A. J. McDonald, Making Vancouver: Class, Status & Social Boundaries 1863-1913
|
1997 Jury: Laura Hackett, Judy Taylor, Anne Yandle |
Rhodri Windsor Liscombe, The New Spirit: Modern Architecture in Vancouver, 1938-1963 |
- John A. Cherrington, Vancouver at the Dawn: A Turn-of-the-Century Portrait
- Fred Thirkell and Bob Scullion, Postcards from the Past: Edwardian Images of Greater Vancouver and the Fraser Valley
|
1998 Jury: Donna Brendon, Ian Chunn, Vickie Jensen |
Chuck Davis, The Greater Vancouver Book: An Urban Encyclopaedia |
- Betty O'Keefe and Ian Macdonald, The Mulligan Affair: Top Cop on the Take
- Carmen Rodríguez, And a Body to Remember With
|
1999 Jury: Mark Leier, Bob Sarti, Joseph Stewart |
Bud Osborn, Keys to Kingdoms |
- Shawn Blore and the editors of "Vancouver Magazine", Vancouver: Secrets of the City
- Grant Buday, White Lung
|
2000 Jury: Shamina Senaratne, Nina Smart, Joseph Stewart |
Lilia D'Acres and Donald Luxton, Lions Gate |
- Christine Allen and Collin Varner, Gardens of Vancouver
- Wayson Choy, Paper Shadows: A Chinatown Childhood
- Wing Chung Ng, The Chinese in Vancouver: The Pursuit of Identity and Power, 1945-80
|
2001 Jury: Brenda Peterson, Shamina Senaratne, Don Stewart |
Madeleine Thien, Simple Recipes |
|
2002 Jury: Brenda Peterson, Denise Ryan, Michael Varty |
Keith Carlson, A Sto:lo-Coast Salish Historical Atlas |
- Doreen Armitage, Burrard Inlet: A History
- Bart Campbell, The Door is Open: Memoir of a Soup Kitchen Volunteer
- Cynthia Flood, Making a Stone of the Heart
|
2003 Jury: George Fetherling, Michael Varty, Anne Yandle |
Lincoln Clarkes, Ken Dietrich-Campbell, Patricia Canning and Elaine Allan, Heroines
Reid Shier, ed., Stan Douglas: Every Building on 100 Block West Hastings |
- John Clague and Bob Turner, Vancouver, City on the Edge: Living with a Dynamic Geological Landscape
- Fiona Tinwei Lam, Intimate Distances
|
2004 Jury: Crystal Allen, Keith Bunnell, George Fetherling |
Daniel Francis, L.D.: Mayor Louis Taylor and the Rise of Vancouver |
Honourable Mentions: Caroline Adderson, Sitting Practice; Maggie de Vries, Missing Sarah: A Vancouver Woman Remembers Her Vanished Sister; John Punter, The Vancouver Achievement: Urban Planning and Design |
2005 Jury: Keith Bunnell, Laurie Roggeman, Max Wyman |
Lance Berelowitz, Dream City: Vancouver and the Global Imagination |
- Wayson Choy, All That Matters
- Leslie Robertson and Dara Culhane, eds., In Plain Sight: Reflections on Life in Downtown Eastside Vancouver
- Various authors, The Vancouver Stories: West Coast Fiction from Canada's Best Writers
|
2006 Jury: Rod Clarke, Glenn Deer, Laurie Roggeman |
Jean Barman, Stanley Park's Secret: The Forgotten Families of Whoi Whoi, Kanaka Ranch, and Brockton Point
James P. Delgado, Waterfront: The Illustrated Maritime History of Greater Vancouver |
- Derek Hayes, Historical Atlas of Vancouver and the Lower Fraser Valley
- Abraham J. Rogatnick, Ian M. Thom, and Adele Weder, B.C. Binning
|
2007 Jury: Glenn Deer, Marc Fournier, Karen X. Tulchinsky |
Michael Kluckner, Vancouver Remembered |
|
2008 Jury: Michelle Benjamin, Marc Fournier, Fernanda Viveiros |
Brad Cran and Gillian Jerome, Hope in Shadows: Stories and Photographs of Vancouver's Downtown Eastside |
- Gary Geddes, Falsework
- Eve Lazarus, At Home With History: The Untold Secrets of Greater Vancouver's Heritage Homes
- Kaija Pepper, The Man Next Door Dances: The Art of Peter Bingham
|
2009 Jury: Janice Douglas, Fred Wah, Fernanda Viveiros |
Lee Henderson, The Man Game |
|
2010 Jury: Janice Douglas, Fred Wah, Jean Wilson |
Bruce Grenville and Scott Steedman, Visions of British Columbia |
- George Bowering, The Box
- Matt Hern, Common Ground in a Liquid City
- Chris MacDonald, A Guidebook to Contemporary Architecture in Vancouver
|
2011 Jury: Emilie Dierking, Lee Henderson, Jim Wong-Chu |
Michael Christie, The Beggar's Garden: Stories |
- Lynne Bowen, Whoever Gives Us Bread: The Story of Italians in British Columbia
- Wayde Compton, After Canaan: Essays on Race, Writing, and Region
- Lesley McKnight, Vancouver Kids
|
2012 Jury: Jane Bouey, David Chariandy, Rebecca Wigod |
W. H. New, YVR |
- John Mikhail Asfour and Elee Kraljii Gardiner, eds., V6A: Writing from Vancouver's Downtown Eastside
- Claudia Cornwall, At the World's Edge: Curt Lang's Vancouver
- Ali Kazimi, Undesirables: White Canada and the Komagata Maru
- Jen Sookfong Lee, The Better Mother
|
2013 Jury: Andrea Davies, Elee Kraljii Gardiner, Paul Whitney |
Amber Dawn, How Poetry Saved My Life: A Hustler's Memoir |
- Jancis M. Andrews, The Ballad of Mrs. Smith
- Brad Cran, Ink on Paper
- Harold Kalman and Robin Ward, Exploring Vancouver: The Architectural Guide
- Sean Kheraj, Inventing Stanley Park: An Environmental History
|
2014 Jury: Jordan Abel, Elee Kraljii Gardiner, Anna Ling Kaye |
David Stouck, Arthur Erickson: An Architect's Life |
- Bruce Grierson, What Makes Olga Run?
- Doretta Lau, How Does a Single Blade of Grass Thank the Sun?
- Ashley Little, Anatomy of a Girl Gang: A Novel
- Billeh Nickerson, Artificial Cherry
|
2015 Jury: Anna Ling Kaye, Zoey Leigh Peterson, Sirish Rao |
Wayde Compton, The Outer Harbour: Stories |
- Aaron Chapman, Live at the Commodore: The Story of Vancouver's Historic Commodore Ballroom
- Bren Simmers, Hastings-Sunrise: Poems
- Lois Simmie and Cynthia Nugent, Mister Got To Go, Where Are You?
|
2016 Jury: Shirley Lew, Zoey Leigh Peterson, Mary Schendlinger |
Lawrence Paul Yuxweluptun, Karen Duffek, and Tania Willard, Lawrence Paul Yuxweluptun: Unceded Territories |
- Wayde Compton and Renée Sarojini Saklikar, eds., The Revolving City: 51 Poems and the Stories Behind Them
- Lorimer Shenher, That Lonely Section of Hell: The Botched Investigation of a Serial Killer Who Almost Got Away
|
2017 |
Carleigh Baker, Bad Endings[1] |
- Grant Arnold, Ian M. Thom, Susan Point, Kathryn Bunn-Marcuse, Thomas Cannell, Myrtle McKay and William McLennan, Susan Point: Spindle Whorl
- Gabrielle Prendergast, Pandas on the Eastside
- Sam Wiebe, Invisible Dead
|