Canoeing at the 2014 Asian Games – Men's K-4 1000 metres
Men's K-4 1000 metres at the 2014 Asian Games | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Misari Regatta | ||||||
Date | 27 September 2014 – 29 September 2014 | ||||||
Competitors | 48 from 12 nations | ||||||
Medalists | |||||||
| |||||||
Canoeing at the 2014 Asian Games | ||
---|---|---|
Slalom | ||
C-1 | men | women |
K-1 | men | women |
Sprint | ||
C-1 200 m | men | |
C-1 1000 m | men | |
C-2 1000 m | men | |
K-1 200 m | men | women |
K-1 500 m | women | |
K-1 1000 m | men | |
K-2 200 m | men | |
K-2 500 m | women | |
K-2 1000 m | men | |
K-4 500 m | women | |
K-4 1000 m | men | |
The men's K-4 1000 metres sprint canoeing competition at the 2014 Asian Games in Hanam was held from 27 to 29 September at the Misari Canoe/Kayak Center.
Schedule
All times are Korea Standard Time (UTC+09:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Saturday, 27 September 2014 | 12:00 | Heats |
Sunday, 28 September 2014 | 13:00 | Semifinal |
Monday, 29 September 2014 | 13:15 | Final |
Results
Heats
- Qualification: 1–3 → Final (QF), Rest → Semifinal (QS)
Heat 1
Rank | Team | Time | Notes |
---|---|---|---|
1 | Ahmad Reza Talebian Hamid Reza Torki Farzin Asadi Amin Boudaghi |
3:07.105 | QF |
2 | Andri Sugiarto Maizir Riyondra Dedi Kurniawan Suyatno Muchlis |
3:10.312 | QF |
3 | Bill Lee Tay Zi Qiang Brandon Ooi Lucas Teo |
3:11.885 | QF |
4 | Park Jeong-hoon Choi Jae-young Lee Hyun-woo Lee Hyun-woo |
3:15.215 | QS |
5 | Aleksandr Parol Daniil Teterev Ruslan Saifulin Artem Teterev |
3:16.942 | QS |
6 | Ajit Singh Sunny Kumar Ramesh Golli A. Chingching Singh |
3:21.136 | QS |
Heat 2
Rank | Team | Time | Notes |
---|---|---|---|
1 | Ilya Golendov Daulet Sultanbekov Andrey Yerguchyov Alexandr Yemelyanov |
2:55.329 | QF |
2 | Sergey Borzov Vyacheslav Gorn Aleksey Mochalov Aleksandr Tropin |
2:58.321 | QF |
3 | Zhuang Shuibin Li Guiqiang Wu Xiaojun Zhao Rong |
2:59.758 | QF |
4 | Aditep Srichart Wichan Jaitieng Kasemsit Borriboonwasin Nathaworn Waenphrom |
3:10.622 | QS |
5 | Pai Hsiu-chuan Yu yin-ting Lin Ya-she Lin Yung-chieh |
3:21.614 | QS |
6 | Leong Lap Chong Chong Hio Man Che Man Tou Chao Man Kit |
3:49.057 | QS |
Semifinal
- Qualification: 1–3 → Final (QF)
Rank | Team | Time | Notes |
---|---|---|---|
1 | Aditep Srichart Wichan Jaitieng Kasemsit Borriboonwasin Nathaworn Waenphrom |
3:14.500 | QF |
2 | Park Jeong-hoon Choi Jae-young Lee Hyun-woo Lee Hyun-woo |
3:14.646 | QF |
3 | Ajit Singh Sunny Kumar Ramesh Golli A. Chingching Singh |
3:14.908 | QF |
4 | Aleksandr Parol Daniil Teterev Ruslan Saifulin Artem Teterev |
3:16.286 | |
5 | Pai Hsiu-chuan Yu yin-ting Lin Ya-she Lin Yung-chieh |
3:16.957 | |
6 | Leong Lap Chong Chong Hio Man Che Man Tou Chao Man Kit |
3:50.700 |
Final
Rank | Team | Time |
---|---|---|
Ilya Golendov Daulet Sultanbekov Andrey Yerguchyov Alexandr Yemelyanov |
2:57.396 | |
Zhuang Shuibin Li Guiqiang Wu Xiaojun Zhao Rong |
3:01.374 | |
Sergey Borzov Vyacheslav Gorn Aleksey Mochalov Aleksandr Tropin |
3:01.819 | |
4 | Ahmad Reza Talebian Hamid Reza Torki Farzin Asadi Amin Boudaghi |
3:06.077 |
5 | Andri Sugiarto Maizir Riyondra Dedi Kurniawan Suyatno Muchlis |
3:12.178 |
6 | Aditep Srichart Wichan Jaitieng Kasemsit Borriboonwasin Nathaworn Waenphrom |
3:12.740 |
7 | Park Jeong-hoon Choi Jae-young Lee Hyun-woo Lee Hyun-woo |
3:14.335 |
8 | Ajit Singh Sunny Kumar Ramesh Golli A. Chingching Singh |
3:15.291 |
9 | Bill Lee Tay Zi Qiang Brandon Ooi Lucas Teo |
3:15.898 |
References
External links
This article is issued from
Wikipedia.
The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike.
Additional terms may apply for the media files.