Qualification
Twelve teams participated in the tournament.[3]
Umpires
12 umpires were appointed by the FIH for this tournament.[4]
- Karine Alves (FRA)
- Vilma Bagdanskienė (LTU)
- Emily Carroll (AUS)
- Claire Druijts (NED)
- Elena Eskina (RUS)
- Ana Faias (POR)
- Maggie Giddens (USA)
- Ornpimol Kittiteerasopon (THA)
- Michelle Meister (GER)
- Gabriele Schmitz (GER)
- Rachel Williams (ENG)
- Sarah Wilson (SCO)
Results
The schedule was released on 19 September 2017.[5]
All times are local (UTC+1).
First round
Pool B
Pos |
Team |
Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
Qualification |
1 |
Germany (H) |
5 |
4 |
1 |
0 |
30 |
4 |
+26 |
13 |
Quarterfinals |
2 |
Ukraine |
5 |
3 |
0 |
2 |
14 |
17 |
−3 |
9 |
3 |
Australia |
5 |
2 |
2 |
1 |
12 |
11 |
+1 |
8 |
4 |
Czech Republic |
5 |
2 |
0 |
3 |
12 |
9 |
+3 |
6 |
5 |
Namibia |
5 |
1 |
2 |
2 |
13 |
28 |
−15 |
5 |
|
6 |
Russia |
5 |
0 |
1 |
4 |
12 |
24 |
−12 |
1 |
Source:
FIHRules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) head-to-head result.
[6](H) Host.
Umpires: Claire Druijts (NED) Maggie Giddens (USA) |
|
Umpires: Ana Faias (POR) Rachel Williams (ENG) |
|
Czech Republic |
6–2 |
Namibia |
Lehovcová 2', 12', 17', 40' Mejzlíková 14' Capouchová 17' |
Report |
Cormack 26' Venter 38' |
Umpires: Karine Alves (FRA) Vilma Bagdanskienė (LTU) |
|
Umpires: Sarah Wilson (SCO) Elena Eskina (RUS) |
|
Umpires: Maggie Giddens (USA) Ornpimol Kittiteerasopon (THA) |
|
Russia |
4–6 |
Ukraine |
Orlova 2' Koroleva 16' Eroshina 27' Borisova 28' |
Report |
Ponomarenko 19', 29' Khilko 20' Vorushylo 22', 29' Honcharenko 33' |
Umpires: Karine Alves (FRA) Claire Druijts (NED) |
|
Umpires: Michelle Meister (GER) Rachel Williams (ENG) |
|
Umpires: Karine Alves (FRA) Sarah Wilson (SCO) |
|
Australia |
3–3 |
Namibia |
Austin 10' Gray 21' Watson 28' |
Report |
Cormack 12', 24', 28' |
Umpires: Elena Eskina (RUS) Ornpimol Kittiteerasopon (THA) |
|
Umpires: Maggie Giddens (USA) Sarah Wilson (SCO) |
|
Umpires: Vilma Bagdanskienė (LTU) Claire Druijts (NED) |
|
Namibia |
3–2 |
Ukraine |
Hermanus 6', 40+' Cormack 37' |
Report |
Vorushylo 26' Khilko 39' |
Umpires: Emily Carroll (AUS) Gabriele Schmitz (GER) |
|
Umpires: Karine Alves (FRA) Gabriele Schmitz (GER) |
|
Namibia |
5–5 |
Russia |
Hermanus 5' Cormack 9', 22' Mengo 29' Boshoff 35' |
Report |
Borisova 20', 25' Koroleva 23' Sadovaia 34' Eroshina 39' |
Umpires: Ana Faias (POR) Claire Druijts (NED) |
|
Umpires: Sarah Wilson (SCO) Rachel Williams (ENG) |
|
Second round
Quarterfinal: Netherlands vs. Czech Republic
Quarter-finals
Belarus |
5–2 |
Australia |
Batura 3' Mikheichyk 16' Syrayezhka 23' Nikitsina 29' Kurhanskaya 36' |
Report |
Watson 13' Somerville 20' |
Umpires: Michelle Meister (GER) Vilma Bagdanskienė (LTU) |
|
Ukraine |
8–3 |
Switzerland |
Vorushylo 3', 20' Khilko 17', 26', 30' Shevchenko 28' Shokalenko 32' Stetsenko 36' |
Report |
S. Wälti 16', 18' Haussener 38' |
Umpires: Rachel Williams (ENG) Claire Druijts (NED) |
|
Umpires: Sarah Wilson (SCO) Karine Alves (FRA) |
|
Umpires: Ana Faias (POR) Elena Eskina (RUS) |
|
Eleventh and twelfth place
Kazakhstan |
1–7 |
Russia |
Domashneva 16' |
Report |
Eroshina 11' Sadovaia 13' Borisova 19', 26', 37' Chepurnova 28' Kolpakova 30' |
Umpires: Gabriele Schmitz (GER) Maggie Giddens (USA) |
|
Ninth and tenth place
United States |
5–5 |
Namibia |
Orobono 7' Barham 8', 37' Campbell 13', 40' |
Report |
Mengo 4', 34' Cormack 27', 36' Boshoff 34' |
Penalties |
Pitcairn Zanolli Popper |
0–1 |
Hermanus Cormack |
Umpires: Emily Carroll (AUS) Ornpimol Kittiteerasopon (THA) |
|
First to fourth place classification
Semi-finals
Umpires: Michelle Meister (GER) Ana Faias (POR) |
|
Umpires: Rachel Williams (ENG) Elena Eskina (RUS) |
|
Third and fourth place
Umpires: Claire Druijts (NED) Karine Alves (FRA) |
|
Final
Umpires: Vilma Bagdanskienė (LTU) Sarah Wilson (SCO) |
|
Awards
Top Goalscorer |
Player of the Tournament |
Goalkeeper of the Tournament |
Young Player of the Tournament |
Kiana-Che Cormack Yana Vorushylo |
Lisa Hahn |
Alexandra Heerbaart |
Nike Lorenz |