Playoffs
Conference quarterfinals
Eastern conference
Barrie (1) vs. North Bay (8) |
Date | Away | Home |
March 26 | North Bay 1 | 2 Barrie | OT |
March 28 | Barrie 1 | 3 North Bay |
March 30 | North Bay 2 | 3 Barrie | OT |
April 1 | Barrie 2 | 1 North Bay | OT |
April 2 | North Bay 3 | 1 Barrie |
April 4 | Barrie 4 | 2 North Bay |
Barrie wins series 4–2 |
|
Ottawa (2) vs. Oshawa (7) |
Date | Away | Home |
March 28 | Oshawa 2 | 3 Ottawa | OT |
March 30 | Ottawa 3 | 2 Oshawa | OT |
March 31 | Oshawa 6 | 5 Ottawa |
April 2 | Ottawa 5 | 2 Oshawa |
April 4 | Oshawa 0 | 1 Ottawa |
Ottawa wins series 4–1 |
|
Belleville (3) vs. Peterborough (6) |
Date | Away | Home |
March 27 | Peterborough 2 | 4 Belleville |
March 30 | Belleville 8 | 3 Peterborough |
April 1 | Peterborough 2 | 4 Belleville |
April 2 | Belleville 0 | 3 Peterborough |
April 4 | Peterborough 2 | 6 Belleville |
Belleville wins series 4–1 |
|
Sudbury (4) vs. Kingston (5) |
Date | Away | Home |
March 26 | Kingston 2 | 3 Sudbury |
March 27 | Kingston 2 | 6 Sudbury |
March 30 | Sudbury 3 | 6 Kingston |
March 31 | Sudbury 6 | 2 Kingston |
April 3 | Kingston 1 | 3 Sudbury |
Sudbury wins series 4–1 |
|
Western conference
Plymouth (1) vs. Guelph (8) |
Date | Away | Home |
March 25 | Guelph 5 | 2 Plymouth |
March 27 | Plymouth 1 | 4 Guelph |
March 29 | Guelph 0 | 8 Plymouth |
March 31 | Plymouth 3 | 2 Guelph |
April 1 | Guelph 3 | 5 Plymouth |
April 4 | Plymouth 5 | 1 Guelph |
Plymouth wins series 4–2 |
|
Erie (2) vs. Brampton (7) |
Date | Away | Home |
March 25 | Brampton 5 | 2 Erie |
March 28 | Erie 2 | 0 Brampton |
March 30 | Brampton 3 | 4 Erie |
March 31 | Erie 0 | 3 Brampton |
April 2 | Brampton 2 | 6 Erie |
April 4 | Erie 5 | 2 Brampton |
Erie wins series 4–2 |
|
Sault Ste. Marie (3) vs. Kitchener (6) |
Date | Away | Home |
March 26 | Kitchener 1 | 4 Sault Ste. Marie |
March 27 | Kitchener 5 | 6 Sault Ste. Marie | OT |
March 30 | Sault Ste. Marie 6 | 3 Kitchener |
March 31 | Sault Ste. Marie 2 | 5 Kitchener |
April 4 | Kitchener 4 | 5 Sault Ste. Marie |
Sault Ste. Marie wins series 4–1 |
|
Sarnia (4) vs. Windsor (5) |
Date | Away | Home |
March 26 | Windsor 1 | 6 Sarnia |
March 28 | Sarnia 3 | 4 Windsor |
March 30 | Windsor 2 | 1 Sarnia | OT |
March 31 | Sarnia 2 | 5 Windsor |
April 2 | Windsor 1 | 2 Sarnia |
April 4 | Sarnia 5 | 3 Windsor |
April 6 | Windsor 4 | 3 Sarnia | OT |
Windsor wins series 4–3 |
|
Conference semifinals
Eastern conference |
Barrie (1) vs. Sudbury (4) |
Date | Away | Home |
April 8 | Sudbury 1 | 3 Barrie |
April 10 | Barrie 0 | 3 Sudbury |
April 12 | Sudbury 1 | 4 Barrie |
April 14 | Barrie 4 | 5 Sudbury |
April 17 | Sudbury 3 | 4 Barrie |
April 19 | Barrie 1 | 4 Sudbury |
April 20 | Sudbury 1 | 2 Barrie |
Barrie wins series 4–3 |
|
Ottawa (2) vs. Belleville (3) |
Date | Away | Home |
April 9 | Belleville 2 | 3 Ottawa |
April 11 | Ottawa 1 | 4 Belleville |
April 14 | Belleville 2 | 3 Ottawa |
April 15 | Ottawa 2 | 3 Belleville |
April 17 | Belleville 5 | 3 Ottawa |
April 19 | Ottawa 3 | 6 Belleville |
Belleville wins series 4–2 |
|
Western conference |
Plymouth (1) vs. Windsor (5) |
Date | Away | Home |
April 8 | Windsor 0 | 6 Plymouth |
April 10 | Plymouth 1 | 2 Windsor |
April 12 | Windsor 1 | 2 Plymouth |
April 14 | Plymouth 8 | 3 Windsor |
April 15 | Windsor 1 | 4 Plymouth |
Plymouth wins series 4–1 |
|
Erie (2) vs. Sault Ste. Marie (3) |
Date | Away | Home |
April 10 | Sault Ste. Marie 3 | 4 Erie | OT |
April 11 | Sault Ste. Marie 4 | 5 Erie | OT |
April 13 | Erie 1 | 3 Sault Ste. Marie |
April 14 | Erie 0 | 2 Sault Ste. Marie |
April 16 | Sault Ste. Marie 1 | 3 Erie |
April 18 | Erie 4 | 8 Sault Ste. Marie |
April 20 | Sault Ste. Marie 4 | 0 Erie |
Sault Ste. Marie wins series 4–3 |
|
Conference finals
Eastern conference | Western conference |
Barrie (1) vs. Belleville (3) |
Date | Away | Home |
April 22 | Belleville 2 | 5 Barrie |
April 24 | Barrie 6 | 2 Belleville |
April 26 | Belleville 6 | 5 Barrie | OT |
April 28 | Barrie 3 | 2 Belleville |
April 30 | Belleville 1 | 7 Barrie |
Barrie wins series 4–1 |
|
Plymouth (1) vs. Sault Ste. Marie (3) |
Date | Away | Home |
April 22 | Sault Ste. Marie 1 | 4 Plymouth |
April 25 | Plymouth 0 | 2 Sault Ste. Marie |
April 26 | Plymouth 4 | 3 Sault Ste. Marie |
April 28 | Sault Ste. Marie 1 | 2 Plymouth | OT |
April 29 | Sault Ste. Marie 1 | 3 Plymouth |
Plymouth wins series 4–1 |
|
J. Ross Robertson Cup finals
Plymouth (1) vs. Barrie (1) |
Date | Away | Home |
May 4 | Plymouth 5 | 4 Barrie | OT |
May 7 | Barrie 4 | 3 Plymouth |
May 8 | Barrie 3 | 5 Plymouth |
May 10 | Plymouth 3 | 6 Barrie |
May 12 | Barrie 1 | 3 Plymouth |
May 14 | Plymouth 0 | 3 Barrie |
May 16 | Barrie 4 | 2 Plymouth |
Barrie wins series 4–3 |
|
All-Star teams
First team
- Dan Tessier, Centre, Ottawa 67's
- Taylor Pyatt, Left Wing, Sudbury Wolves
- Norm Milley, Right Wing, Sudbury Wolves
- John Erskine, Defence, London Knights
- Branislav Mezei, Defence, Belleville Bulls
- Andrew Raycroft, Goaltender, Kingston Frontenacs
- Peter DeBoer, Coach, Plymouth Whalers
Second team
- Jason Jaspers, Centre, Sudbury Wolves
- Raffi Torres, Left Wing, Brampton Battalion
- Sheldon Keefe, Right Wing, Barrie Colts
- Allan Rourke, Defence, Kitchener Rangers
- Kevin Mitchell, Defence, Guelph Storm
- Rob Zepp, Goaltender, Plymouth Whalers
- Tom Webster, Coach, Windsor Spitfires
Third team
- Josef Vasicek, Centre, Sault Ste. Marie Greyhounds
- Johnathan Schill, Left Wing, Kingston Frontenacs
- Denis Shvidki, Right Wing, Barrie Colts
- Alexei Semenov, Defence, Sudbury Wolves
- Mike Van Ryn, Defence, Sarnia Sting
- Levente Szuper, Goaltender, Ottawa 67's
- Stan Butler, Coach, Brampton Battalion
Awards
J. Ross Robertson Cup: | Barrie Colts |
Hamilton Spectator Trophy: | Plymouth Whalers |
Bobby Orr Trophy: | Barrie Colts |
Wayne Gretzky Trophy: | Plymouth Whalers |
Leyden Trophy: | Ottawa 67's |
Emms Trophy: | Barrie Colts |
Holody Trophy: | Erie Otters |
Bumbacco Trophy: | Plymouth Whalers |
Red Tilson Trophy: | Andrew Raycroft, Kingston Frontenacs |
Eddie Powers Memorial Trophy: | Sheldon Keefe, Barrie Colts |
Matt Leyden Trophy: | Peter DeBoer, Plymouth Whalers |
Jim Mahon Memorial Trophy: | Sheldon Keefe, Barrie Colts |
Max Kaminsky Trophy: | John Erskine, London Knights |
OHL Goaltender of the Year: | Andrew Raycroft, Kingston Frontenacs |
Jack Ferguson Award: | Patrick Jarrett, Mississauga IceDogs |
Dave Pinkney Trophy: | Rob Zepp and Bill Ruggiero, Plymouth Whalers |
OHL Executive of the Year: | Robert Ciccarelli, Sarnia Sting |
Emms Family Award: | Derek Roy, Kitchener Rangers |
F.W. 'Dinty' Moore Trophy: | Andrew Sim, Sarnia Sting |
OHL Humanitarian of the Year: | Dan Tessier, Ottawa 67's |
William Hanley Trophy: | Mike Zigomanis, Kingston Frontenacs |
Leo Lalonde Memorial Trophy: | Dan Tessier, Ottawa 67's |
Bobby Smith Trophy: | Brad Boyes, Erie Otters |
Wayne Gretzky 99 Award: | Brian Finley, Barrie Colts |
References
|
---|
East Division | |
---|
Central Division | |
---|
Midwest Division | |
---|
West Division | |
---|
Defunct teams | |
---|
|