Umpires
- Jean Buchanan (RSA)
- Peri Buckley (AUS)
- Renée Chatas (USA)
- Gill Clarke (ENG)
- Renée Cohen (NED)
- Ute Conen (GER)
- Laura Crespo (ARG)
- Lyn Farrell (NZL)
|
- Hu Youfang (CHN)
- Noami Kato (JPN)
- Angela Lario (ESP)
- Lee Mi-ok (KOR)
- Jane Nockolds (ENG)
- Gina Spitaleri (ITA)
- Miriam van Gemert (NED)
- Kazuko Yasueda (JPN)
|
Results
Pool A
- Advanced to semi-finals
Umpires: Lee Mi-ok (KOR) Jane Nockolds (ENG) |
|
Umpires: Miriam van Gemert (NED) Laura Crespo (ARG) |
|
Umpires: Gill Clarke (ENG) Lynn Farrell (NZL) |
|
Umpires: Renée Cohen (NED) Jane Nockolds (ENG) |
|
Umpires: Naomi Kato (JPN) Laura Crespo (ARG) |
|
Umpires: Gill Clarke (ENG) Miriam van Gemert (NED) |
|
Umpires: Renée Cohen (NED) Laura Crespo (ARG) |
|
Umpires: Lee Mi-ok (KOR) Angela Lario (ESP) |
|
Umpires: Lyn Farrell (NZL) Miriam van Gemert (NED) |
|
Umpires: Lyn Farrell (NZL) Renée Cohen (NED) |
|
Umpires: Lee Mi-ok (KOR) Miriam van Gemert (NED) |
|
Umpires: Gill Clarke (ENG) Jane Nockolds (ENG) |
|
Umpires: Jane Nockolds (ENG) Kazuko Yasueda (JPN) |
|
Umpires: Hu Youfang (CHN) Gina Spitaleri (ITA) |
|
Umpires: Lee Mi-ok (KOR) Laura Crespo (ARG) |
|
Pool B
- Advanced to semi-finals
Umpires: Renée Chatas (USA) Ute Conen (GER) |
|
Umpires: Gina Spitaleri (ITA) Renée Cohen (NED) |
|
Umpires: Kazuko Yasueda (JPN) Peri Buckley (AUS) |
|
Umpires: Naomi Kato (JPN) Gina Spitaleri (ITA) |
|
Umpires: Hu Youfang (CHN) Peri Buckley (AUS) |
|
Umpires: Angela Lario (ESP) Jean Buchanan (RSA) |
|
Umpires: Kazuko Yasueda (JPN) Hu Youfang (CHN) |
|
Umpires: Renée Chatas (USA) Jean Buchanan (RSA) |
|
Umpires: Angela Lario (ESP) Ute Conen (GER) |
|
Umpires: Peri Buckley (AUS) Kazuko Yasueda (JPN) |
|
Umpires: Ute Conen (GER) Gina Spitaleri (ITA) |
|
Umpires: Renée Chatas (USA) Naomi Kato (JPN) |
|
Umpires: Naomi Kato (JPN) Angela Lario (ESP) |
|
Umpires: Jean Buchanan (RSA) Ute Conen (GER) |
|
Umpires: Peri Buckley (AUS) Gill Clarke (ENG) |
|
Ninth to twelfth place classification
Crossover
Umpires: Naomi Kato (JPN) Jean Buchanan (RSA) |
|
Umpires: Renée Chatas (USA) Lyn Farrell (NZL) |
|
Eleventh and twelfth place
Umpires: Ute Conen (GER) Lyn Farrell (NZL) |
|
Ninth and tenth place
Umpires: Peri Buckley (AUS) Lee Mi-ok (KOR) |
|
Fifth to eighth place classification
Crossover
Umpires: Renée Cohen (NED) Ute Conen (GER) |
|
Umpires: Jane Nockolds (ENG) Peri Buckley (AUS) |
|
Seventh and eighth place
Umpires: Laura Crespo (ARG) Jane Nockolds (ENG) |
|
Fifth and sixth place
Umpires: Renée Chatas (USA) Gina Spitaleri (ITA) |
|
First to fourth place classification
Semi-finals
Umpires: Angela Lario (ESP) Miriam van Gemert (NED) |
|
Umpires: Gill Clarke (ENG) Kazuko Yasueda (JPN) |
|
Third and fourth place
Umpires: Renée Cohen (NED) Angela Lario (ESP) |
|
Final
Umpires: Gill Clarke (ENG) Kazuko Yasueda (JPN) |
|
External links
|
---|
|
Africa | | |
---|
Americas | |
---|
Asia | |
---|
Europe | |
---|
Oceania | |
---|
Games | |
---|
Others | |
---|
|
---|
Men's | Tournament | |
---|
Squads | |
---|
Qualifier(s) | |
---|
|
---|
Women's | Tournament | |
---|
Squads | |
---|
Qualifier(s) | |
---|
|
---|